דלג לתוכן העמוד
טוען...

פרוייקט מוסיקלי ייחודי יוצא לדרך במעלה אדומים

* מתנ"ס מעלה אדומים מזמין מוסיקאים להצטרף

* ראיון אישי עם המוסיקאי דודי לוי שילווה את הסדנאות

בשורה מרגשת למוזיקאים בעיר – המוזיקאי, הזמר והמפיק דודי לוי, מגיע לעיר להנחות סדנאות יצירה מוזיקלית.  

הסדנאות ניתנות במסגרת פרויקט "מקורוק" פרויקט חדש של המתנ"ס ביוזמה ומימון של מפעל הפיס ועמותת אלול ויכלול סדנאות כתיבה, הלחנה, נגינה ושירה בהשראת המקורות היהודיים.

דודי לוי התחיל את דרכו כגיטריסט בלהקת "נוער שוליים" המיתולוגית ואח"כ כגיטריסט הקבוע של אהוד בנאי (איתו המשיך לשתף פעולה לאורך השנים). מאז הפך לזמר בפני עצמו, עם שירים כגון "כל הזמן שבעולם", "איך שאני אוהב אותך", "דוד" (דוד אוהב אותך) ו"בית" (בדואט עם אהוד בנאי), וכן הפיק כמה מהאלבומים המצליחים ביותר שהיו לנו בארץ (כולל אלבומים ל"מופע הארנבות של ד"ר קספר", לגלי עטרי וכמובן את אלבומיו שלו).

בשיחה לפני פתיחתו של הפרויקט במעלה אדומים מספר לנו לוי:

"על פרויקט מקורוק שמעתי לפני שנים והוא מצא חן בעיני הרבה לפני שהתחלתי להנחות בו. התנ"ך מהווה מקור השראה בכל העולם המערבי ואני לא חושב שיש יוצר אחד שלא הגיע בשלב כזה או אחר בחייו אל התנ"ך. כך שהחיבור בין יצירה לבין המקורות הוא מאוד מתבקש מבחינתי וכשפנו אלי ממקורוק שמחתי להענות לבקשה."

מה ייחודי בפרוייקט הזה?

"הסיפור במקורוק בעיני הוא להסתכל על הטקסטים המקראיים, שהם מאוד רחוקים מאיתנו היסטורית, שליוו אותנו דור אחרי דור, שלמדנו אותם מתישהו בגן או בבית הספר, אבל כשאנחנו בוחנים אותם אנחנו מזהים את אותם כוחות שמפעילים אותנו גם כיום. קחי לדוגמא את השיר 'דוד ושאול' של אהוד בנאי, שזו בדיוק דוגמא לסוג העבודה שאנחנו עושים במקורוק, בסיפור המקראי עצמו יש קנאה ותחרות ומצד שני אהבה בין שתי הדמויות האלה. אלו אותם הרגשות שמפעילים אותנו עצמנו בחיי היום יום ומפה אנחנו יכולים ליצור טקסט שהוא לגמרי שלנו. אותו הדבר בסיפור עקידת יצחק, שזה סיפור גדול וחזק אבל אנחנו לא עוצרים וחושבים איך יצחק הרגיש בסיטואציה הזו, איך אברהם הרגיש, מה היה עוזר לנו אם אנחנו היינו במצב כזה. במקורוק אנחנו נסתכל גם על הזוויות האלה וכל אחד יתחבר וייצור מהמקום שמדבר אליו."

מה אתה חושב שהמשתתפים יקבלו מהתכנית?

"כל מוזיקאי שמתעניין ביצירה באופן כללי ובפרט בכתיבת שירים, התהליך של מקורוק יפתח לו המון נקודות. בלימוד היהודי יש דגש על עניין החברותא, מתוך השיח המשותף עולות הרבה זוויות וזה כשלעצמו מרתק מבחינה לימודית ויצירתית ומבחינת העשרת חיי הנפש. בעבודה במקורוק אנחנו לומדים את תהליך היצירה מהשלב הכי ראשוני ועד לביצוע הסופי- משלב לימוד הטקסט ושאיבת ההשראה, דרך תהליך הכתיבה, דרך ההלחנה ועד לביצוע הסופי על במת מופע הסיום. כל אחד יוצר מתוך האינטרפרטציה האישית שלו ולוקח את הסיטואציות של הגיבורים המקראיים לתוך החיים שלו, לתוך מערכות היחסים שלו ולתוך החוויות שלו."

למה אתה מצפה במסגרת תהליך העבודה במקורוק?

"זו השנה השנייה שאני מנחה במקורוק. בשנה הראשונה עבדתי עם קבוצת בני נוער בעמק חפר ואני מאוד מצפה לעבוד במעלה אדומים עם קבוצה של מוזיקאים בוגרים שמגיעים עם תכנים ונקודות השקפה בוגרות. זה תמיד מעניין להיחשף לנקודות המבט השונות ולהפרות את עצמך בדעות של אחרים שמגיעים ממקומות שונים, מחברות שונות ומהשקפות שונות. מה שחזק בעיני בתהליך של מקורוק זו ההנגשה של הסיפורים לחיים שלנו, כשאנחנו הופכים את הטקסטים הכלל עולמיים האלה לשיר אישי אנחנו לוקחים את הסיפור אלינו. אנחנו עוד לולאה בשרשרת ויוצרים מעין "מדרשים" חדשים של הדור שלנו בשרשרת המדרשים הארוכה שמחוברת לכל אחד מהסיפורים האלו וכמובן שלמוזיקה כמוזיקה יש כוח עצום בהחייאה והנגשה של הסיפורים."

פרויקט "מקורוק מעלה אדומים" ייפתח ביום שישי ה- 2.1 במתנ"ס, הרישום בעיצומו.

לא נמצאו חוגים או פעילויות מתאימים להגדרות הסינון שבחרת.

הורידו את האפליקציה העירונית לסלולרי שלכם:

Google Play App Store