פברואר יוצא מן הכלל

מתנ"ס מעלה אדומים מציין את פברואר יוצא מן הכלל, להעלאת המודעות לאנשים עם צרכים מיוחדים, בשלל פעילויות ששמות דגש על אוכלוסיית צמי"ד. השנה הפקת האירועים היתה מאתגרת במיוחד בצל מגבלות הקורונה. אגף הנוער בשיתוף תכנית 'עמיתים' לשילוב נפגעי נפש בקהילה, בשיתוף 'אדומדיה' טלויזיה קהילתית, הפיקו אירועים קצת אחרים.

כאשר עוסקים ב"יוצא מן הכלל" יש מגוון קבוצות חריגות בחברה. תנועות הנוער בחרו לשים דגש על ילדי צרכים מיוחדים. במהלך החודש חילקו חניכי תנועות הנוער שי לכל משפחות צמי"ד - חול קינטי וקלפי משחק להפגת התקופה המאתגרת. גיא יפרח, שהצטרף לאחת מקבוצות בני הנוער סיפר שהתרגש מאוד מהמיזם: "ביקשנו לומר למשפחות האלה תודה ענקית, בשם הקהילה כולה על מי שהם עבור ילדיהם, ושהם ילדים שווים לכל דבר ועניין. זוהי תקופה מאתגרת עבור כל המשפחות ועבורם מאתגרת במיוחד." בנוסף, חניכי התנועות יצאו לדרך עם חניכי מועדונית צמי"ד בסדרת מפגשים שבהם יקימו יחד גינה בחצר המועדונית ויצבעו את המתקנים.

בשבוע הזה ובשבוע הבא, תתקיים פעילות שמיועדת לילדי השכונות, להעלאת מודעות לנושא החריג בחברה. בגני השעשועים 'קרסו' ובנחלים 100 יתקיימו מפגשים של 'גן סיפור'. זהו פרוייקט קהילתי שצמח לפני כמה חודשים בכמה גני שעשועים בעיר, בו בנו ספריות ציבוריות קהילתיות. במסגרת 'פברואר יוצא מן הכלל' יתקיימו מפגשי "שעת סיפור" לילדים, בנושא קבלת השונה, בהובלת 2 קומונות השינשינים בעיר: צמר"ת והצופים.

אוכלוסיה נוספת שתקבל חשיפה החודש היא אנשים עם אוטיזם. מועצת הנוער יזמה הרצאה עם אורי יצחקי, עיתונאי על הספקטרום, שמתמודד עם תסמונת אספרגר. אורי ישתף בהרצאה חוויות על ההתמודדות מגיל ילדות ועד היום. ההרצאה תתקיים ב22.2 בשעה 20:30 בזום ופתוחה לקהל הרחב.

קבוצה נוספת שחניכי התנועות בחרו לשים עליה דגש הם נפגעי הנפש בקהילה. תנועות הנוער, בשיתוף תכנית 'עמיתים', הפועלת במתנ"ס לשילוב נפגעי נפש בקהילה, ובשיתוף החווה החקלאית, יקימו יחד גינות בחצרות תנועות הנוער. הפעילות נעשית יחד עם קבוצת הגינון "זרעים של תקווה" המשלבת נפגעי נפש מהקהילה.

אירוע נוסף שיתקיים היום בסימן העלאת מודעות לנפגעי נפש, בהפקת תכנית 'עמיתים', הוא סטנדאפ- "סליחה על ההפרעה". מדובר במופע "מופרע" במיוחד, שבו המשתתפים הם נפגעי נפש שמציגים את ההתמודדות שלהם בזווית משעשעת ויוצאת דופן. המופע יתקיים בזום בתאריך 10.2 בשעה 20:00, לינק ופרטים באתר המתנ"ס.

גם ב'אדומדיה' טלויזיה קהילתית החליטו להשתתף בציון פברואר יוצא מן הכלל ולהעלות מודעות לבעלי צרכים מיוחדים. הם יצרו סדרה של סרטונים מרגשים, המספרים את סיפורם של משפחות המתמודדות עם צרכים מיוחדים, בנקודת מבט אופטימית.

מיכל בן חיים, סמנכ"לית תוכן במתנ"ס, מסכמת: "אחת לשנה יש לנו את הזכות לשים את היוצא מן הכלל במרכז. הקורונה דרשה מאיתנו יצירתיות והגענו לבתים של עשרות משפחות צמי"ד, לזכור ולהזכיר לכולנו שאנחנו חברה הטרוגנית המחוייבת לסך כל חלקיה. המתנ"ס רואה את עצמו כציר חיבור ודופק פועם של מגוון האוכולוסיות החברות בעיר. גם בשגרת היומיום, אנחנו שמחים לתת מקום שווה לכולם."